Akcja Gęsina na św. Marcina - Przepisy
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2023 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 11 listopada do 3 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

przepisy


2012-11-09

Gęsie pipki


Składniki:

1 kg żołądków gęsich

9 cebul średniej wielkości

300 ml czerwonego półwytrawnego wina

1 łyżka kremu balsamicznego

4 liście laurowe

5 ziaren ziela angielskiego

Sól, pieprz

Oliwa z oliwek do smażenia

 

Oczyścić żołądki gęsie i ugotować  do miękkości w niedużej ilości osolonej wody z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego i pokrojonymi  czterema cebulami w półksiężyce.  Po ugotowaniu wyjmujemy żołądki i kroimy na plastry.

W tym samym czasie na oliwie z oliwek podsmażamy 5 cebul pokrojonych w półplastry następie dodajemy czerwone wino, krem balsamiczny, sól i świeżo mielony pieprz. Do tak przygotowanej cebuli dodajemy pokrojone żołądki i dusimy razem przez 5 minut. Podawać z jasnym pieczywem.


<< powrót