Akcja Gęsina na św. Marcina - Aktualności
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2021 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 5 do 28 listopada. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

aktualności


2013-11-06

Pierwsze polskie Wino Świętomarcińskie – prezentacja młodego wina z winnicy Srebrna Góra w Krakowie

W czwartek 7 listopada, w piwnicach hotelu Pod Różą, przy ul. Floriańskiej 14 w Krakowie, odbędzie się prezentacja pierwszego od wielu dziesięcioleci polskiego Wina Świętomarcińskiego. Premiera połączona będzie z degustacją oraz poczęstunkiem w wigilię ogólnopolskiej akcji Slow Food „Gęsina na Świętego Marcina”. Młodym winem ze Srebrnej Góry świętowany będzie koniec zbiorów oraz dzień św. Marcina, patrona winiarzy.

 

 

Postać Świętego Marcina i tradycje świętomarcińskie

 

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związaną jest z postacią św. Marcina - przedstawianego w ikonografii jako rycerza na koniu, oddającego płaszcz żebrakowi - uważanego miedzy innymi za patrona winogrodników i winiarzy oraz opiekuna bydła, ptaków, przede wszystkim gęsi

 

Św. Marcin z Tours, był rzymskim legionistą żyjącym w drugiej połowie IV wieku n.e. Nawrócony Marcin został pustelnikiem, potem założył najstarszy w Galii klasztor, a w 371 r. został biskupem Tours. Mniej więcej w tym samym czasie dowódcy rzymskich legionów zaczęli zakładać na terenach dzisiejszej Francji pierwsze winnice a winogrodnicy oddawać cześć św. Marcinowi. W średniowieczu kult św. Marcina i świetomarcińskie zwyczaje rozprzestrzeniły się najpierw w Niemczech a potem w innych krajach Europy. Zwyczajowo w dzień jego święta –11 listopada – po raz pierwszy raczono się młodym winem z bieżącego rocznika. O tej porze bowiem wino zwykle kończy już fermentację i klaruje się. Wtedy też nadchodził czas daniny składanej przez chłopów. Jej istotnym elementem były gęsi, właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Na świętego Marcina bez umiaru objadano się gęsiną - była to ostatnia okazja by przed postem najeść się do syta.

 

Zwyczaj picia wina Świetomarcińskiego był szczególnie silny w Europie środkowej i dawnych krajach habsburskich, gdzie przepisy prawne zezwalały właśnie w tym dniu rozpocząć sprzedaż młodego wina. Dzisiaj również podaje się tam młode, tegoroczne wina, tradycyjnie do świętomarcińskiej kolacji z pieczoną gęsią. Owe lokalne, ludowe zwyczaje kontynuują obecnie producenci wina w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech a teraz także i w Polsce, którzy butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”. Jest to swoista odpowiedź tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

 

Winnica Srebrna Góra

 

Winnica położona jest w Krakowie, na zboczach srebrnej Góry, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest drugą co do wielkości winnicą w Polsce i obejmuje powierzchnie 12 ha. Nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Najważniejszymi z uprawianych szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon. Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre  dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Nad całością produkcji czuwa czołowy polski enolog - Agnieszka Rousseau.

W roczniku 2012 winnica wypuściła na rynek prawie 16 tyś. butelek wina; w roku 2013 planowana jest produkcja ponad 35 tyś. butelek w tym 3 tyś. młodego wina Świętomarcińskiego.

 

 

Dystrybucja: wyłącznym dystrybutorem win z winnicy Srebrna Góra jest frima WINA.PL, która dostarcza wina do sektora HoReCa oraz sklepów specjalistycznych.

Od 8 listopada do 1 grudnia Wino Świętomarcińskie będzie serwowane w restauracjach biorących udział w akcji “Gęsina na Świętego Marcina”. Wykaz restauracji dostępny jest na stronie  www.gesina.pl

 

Kontakt z mediami:

Małgorzata Swaryczewska: malgorzata.swaryczewska@slowfood.pl; tel.:603 198 924

 

Kontakt i szczegółowe informacje:

Jacek Szklarek: jacek.szklarek@slowfood.pl; tel.: 509 093 034

Mirosław Jaxa Kwiatkowski: mjk@winnicasrebrnagora.pl; tel.: 602 477 350

Mikołaj Tyc: mt@winnicasrebrnagora.pl; tel.: 602 749 743

Piotr Luty: piotr@wina.pl; tel.: 500 211 886


<< powrót