na gęsinę
Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.
Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
W 2024 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 8 listopada do 1 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.
przepisy
Smalec z gęsiego tłuszczu z szabasową chałką
- tłuszcz z gęsi 1000g (surowy tłuszcz gotowy dostępny w kilogramowychopakowaniach)
- jabłka, najlepiej kwaśne 2 szt
- rodzynki 100 g
- majeranek, sól, pieprz, cynamon
Surowy tłuszcz z gęsi najpierw przepuszczamy przez maszynkę a następnie rozpuszczamy w garnku. Dodajemy rodzynki, obrane i pokrojone w kosteczkę jabłka, doprawiamy majerankiem, cynamonem, solą i pieprzem. Gotowy płynny smalec przelewamy do kamionki i odstawiamy na noc w lodówce. Na drugi dzień jest gotowy.
Serwować koniecznie z chałką
przepis na chałkę:
Nasz przepis jest na 6 chałek po 500g
- mąka 2000 g
- jajka 5 szt plus jedno do smarowania
- cukier 200 g
- sól 20g
- olej 90 g
- woda letnia 1000 ml
Najpierw zaczyn: do miski wsypujemy mąkę robimy dzirurkę, w dziurkę wkładamy pokruszone drożdże, sypniemy trochę cukru, podlewamy ciepłą wodą troszeczkę takby przykryły się drożdże, przysłaniamy ściereczką i odstawiamy zaczyn do wyrośnięcia. Zaczyn musi stać 30 minut, po tym czasie dodajemy składniki:
- jajka,
- cukier,
- sół,
- woda
wyrabianie ciasta minimum 15 minut ręczie (mikserem do ciasta drożdżowego 6 minut) wyrośnięcie ciasta 30 minut, po wyrośnięciu ciasta dzielimy je na 6 części po 500g robimy chałki (tradycyjnie na 3 sploty/warkocz) smarujemy jajkiem, odstawiamy na 15 minut po tym czasie smarujemy jajkiem powtórnie i na 15 minut po tym czasie do pieca na 180 stopni i 30 minut