na gęsinę
Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.
Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
W 2024 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 8 listopada do 1 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.
aktualności
Król Gęsiny 2019/2020
Miejsce 1. - Dawid Klimaniec, Restauracja FIGA, za danie: Wędzony domowy półgęsek, borowikowy biszkopt, orzech laskowy, piklowany burak, emulsja z rukwi wodnej.
Miejsce 2. - Mateusz Guzik, Enoteka Pergamin Kraków, za danie: Pâté à bombe z czekoladą Mexique 66 %, wątróbka gęsia, curd z pomarańczy i imbiru, kasza jaglana, lody z wiejskiej śmietany.
Miejsce 3. - Przemysław Samul, Pałac Mała Wieś 1786 - Hotel / Restauracja Stara Wozownia / Nowa Oranżeria, za danie: Potrawka z młodej gęsi, kluski dyniowe, róża.
Laureatom serdecznie gratulujemy, uczestnikom składamy podziękowania za udział. Jesteśmy pod wrażeniem kreatywnego podejścia do gęsiny.