Akcja Gęsina na św. Marcina - Przepisy
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2023 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 11 listopada do 3 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

przepisy


2014-11-22

Carpaccio z wędzonej gęsi z sosem malinowo-jałowcowym


Wędzony filet z gęsi:
Składniki:

  • 450 g piersi z gęsi
  • 90 g soli
  • garść majeranku
  • 2 ząbki czosnku
  • pieprz do smaku

Czosnek zetrzeć na tarce. Majerankiem, solą, pieprzem i startym czosnkiem natrzeć filet z gęsi. Odstawić na 4 doby, tak aby gęś całkowicie się zapeklowała. Tak przygotowaną pierś wędzić w temp. 50°C przez 1 h używając trocin wiśni lub olchy. Po uwędzeniu i wystudzeniu filet zamrozić.

Sos malinowo – jałowcowy
Składniki:

  • 200 g malin
  • 50g cukru
  • 50 ml czerwonego wytrawnego wina
  • 5 g (ok. 50 ziaren) owocu jałowca

Do rondla wrzucić maliny i cukier, wlać wino i dodać rozgnieciony w moździerzu jałowiec. Całość gotować na małym ogniu ok. 10 min. Na koniec przetrzeć sos przez drobne sitko. Pokroić gęś na cienkie plastry na krajalnicy. Ułożyć na talerzu.
Carpaccio podawać z różnymi sałatami, polane sosem.


<< powrót