Akcja Gęsina na św. Marcina - Przepisy
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2021 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 5 do 28 listopada. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

przepisy


2013-11-19

Sałatka z dojrzewającą piersią z gęsi, suszone pomidory, ocet balsamiczny starzony, ser mazuriano


Gęś:

400 g piersi z gęsi
100 g soli morskiej
majeranek, tymianek 

Sałata:

50 g mieszanych sałat
40 g suszonych pomidorów
20 ml octu balsamicznego starzonego
15 ml oliwy z oliwek
20 g sera Mazuriano (ranczo Fronteria)
sól morska, pieprz

Pierś z gęsi umieszczamy w naczyniu skórą do góry. Sól rozgrzewamy do temp. 190 stopni. Dodajemy zioła. Posypujemy rozgrzaną solą pierś. Odstawiamy na 48 h w temperaturze 2-4 stopnie. Po tym czasie myjemy pierś, aby usunąć sól, osuszamy. Wytapiamy tłuszcz od strony skóry z pierś na patelni. Wieszamy pierś w temp. 20-25 stopni na okres 3-4 dni, aby dojrzała ( w kuchni).
Sałatę mieszamy z pokrojonymi pomidorami, dodajemy sól, pieprz, ocet balsamiczny, oliwę z oliwek. Pierś kroimy na cienkie plasterki dodajemy do sałatki. Posypujemy tartym serem Mazuriano.


<< powrót