Akcja Gęsina na św. Marcina - Przepisy
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2023 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 11 listopada do 3 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

przepisy


2014-11-22

Carpaccio z pólgęska wędzonego na węglu drzewnym podane na bukiecie sałat z malinowym winegretem, świeżo startym parmezanem „Emilgrana” i lodami z owoców pigwy


składniki dla 4 osób

  • półgęsek wędzony ok 400g
  • mix sałat 1 opak.
  • malinowy winegret 100ml
  • parmezan Emilgrana 100g
  • lody z pigwy (lub sorbet malinowy) 160g

przygotowanie
Sałaty myjemy, rwiemy na małe kawałki, rozkładamy na talerzach i skrapiamy malinowym winegretem
Półgęsek kroimy na cienkie plasterki i układamy na sałatach
Parmezan ścieramy na tartce o drobnych oczkach
Posypujemy nasze carpaccio startym parmezanem i ponownie skrapiamy winegretem
Dodajemy 2–3 kulki lodów pigwowych (można użyć sorbet malinowy)
Można udekorować świeżymi malinami
 


<< powrót