Akcja Gęsina na św. Marcina - Przepisy
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2023 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 11 listopada do 3 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

przepisy


2011-10-09

Pierożki z mięsem gęsi i foie grasFarsz:

 

120 g gęsi

pietruszka

tymianek

czosnek

olej słonecznikowy

cebulka szalotka i dymka

10 ml sosu sojowego


Mięso zalewamy niewielką ilością oleju (niewielką, gdyż z gęsi wytopi się jeszcze tłuszcz), przykrywamy naczynie i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160° lub gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu. Gdy mięso będzie miękkie, oddzielamy je od kości i bardzo drobno kroimy. Na tłuszczu powstałym z pieczenia gęsi podsmażamy szalotkę i łączymy ją z mięsem. Dodajemy cebulkę dymkę i doprawiamy solą, pieprzem i sosem sojowym. Tak przygotowany farsz nakładamy na bardzo cienko rozwałkowane ciasto pierogowe i nakrywamy drugim płatem ciasta, wycinamy kółka i lepimy brzegi ciasta. 

Marcin Filipkiewicz restauracja Copernicus, Kraków


<< powrót