Akcja Gęsina na św. Marcina - Aktualności
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2023 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 11 listopada do 3 grudnia. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

aktualności


2020-11-11

Edycja Gęsiny na św. Marcina 2020

Ostatnie obostrzenia związane z pandemią covid 19 nie nastawiały optymistycznie. Od restauracji zarówno hotelowych, jak również od części restauracji działających jako samodzielne podmioty (które, jak doskonale wiemy, mogą aktualnie realizować jedynie wynosy) otrzymaliśmy wiele telefonów, by akcję kontynuować.
 
Z naszej perspektywy najlepiej byłoby odwołać tę akcję, jednak po rozmowach z restauratorami doszliśmy do wniosku, że nawet jeśli w znikomym stopniu będziemy w stanie pomóc restauracjom sprzedać więcej dań w tych najbliższych 3 tygodniach, to po prostu jest to nasz obowiązek.
 
W sytuacji przytłoczenia negatywnymi informacjami, kiedy gnębią nas zmartwienia i każdego dnia myślimy czy przetrwa nasz biznes albo czy uda się obronić miejsca pracy, dobrze jest zająć się czymś konkretnym, co miejmy nadzieję i ekonomicznie i psychoterapeutycznie podniesie nas na duchu. Nieformalnym hasłem tej edycji będzie "kontynuacja + wsparcie".
 
Pozdrawiamy bardzo serdecznie, działajmy wbrew wszystkiemu, głowa do góry!


<< powrót