Akcja Gęsina na św. Marcina - Aktualności
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2022 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 11 do 27 listopada. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

aktualności


2017-11-11

Król Gęsiny 2017/2018

Miejsce 1 - Mateusz Ciołko, Perłowa Pijalnia Piwa Lublin, Biała kaszanka z gęsią nogą, żołądki gęsie w sosie piernikowym z czarnym czosnkiem, pomme puree, kiszone zielone pomidory, marynowane kurki, żurawina w muscovado, chips z wędzonego ziemniaka.

Miejsce 2 - Mateusz Guzik, Enoteka Pergamin Kraków, Torcik czekoladowy, mus z wątróbki i czekolady, ekspandowany owies, galaretka z wina świętomarcińskiego, zabajone z gęsich jaj.

Miejsce 3 - Mariusz Olesiński, MESA Grill Restaurant Cafe Dźwirzyno, Asiet z gęsi.

Zwycięzcom gorąco gratulujemy, uczestnikom serdecznie dziękujemy za przesłane propozycje.


<< powrót