Akcja Gęsina na św. Marcina - Aktualności
 
 
Książka z przepisami
na gęsinę

Każdy z Szefów Kuchni biorących udział w pierwszej edycji naszej akcji, zobowiązany został do przygotowania swoich trzech autorskich przepisów. Teraz z dumą wszystkie przepisy zostały zebrane w książce, która z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia. „Choć sam jestem kucharzem, było to dla mnie spore zaskoczenie, jak jeden rodzaj mięsa może zostać zinterpretowany na tyle różnych sposobów kulinarnych i w żadnym momencie się nie powielić.

Poza klasyczną czarniną, okrasą, carpaccio z półgęska, czy gęsi pieczonej w całości, znaleźć tu można confit z gęsich żołądków, szafranową zupę z gęsi, pierś marynowaną z płatkami róży czy też lody z foie gras i wiele, wiele innych” – mówi Adam Chrząstowski z restauracji Ancora z Krakowa, który jako główny „szef kuchni polskiej prezydencji”, serwować będzie gęsinę również brukselskim notablom. Książka wydana jest zarówno w miękkiej oprawie, jak i w większym formacie ze sztywnymi okładkami; zaś zamawiać ją można mailowo, pisząc na: poczta@slowfood.pl; cena odpowiednio 29 i 40 PLN).
 


W 2021 r. akcja „Gęsina na św. Marcina” trwać będzie od 5 do 28 listopada. Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logo akcji, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

aktualności


2013-11-08

Konkurs na "Króla Gęsiny 2013/14" rozstrzygnięty

1 miejsce – ex equo 2 przepisy i tytuł
“Król Gęsiny 2013/2014”
 
Witek Iwański (Aruana – Serock)
– za Gęsie Fois Gras z powidłami z tegorocznych czereśni z naszych zbiorów oraz babą drożdżową
 
 
Przemek Błaszczyk (Manana Bistro & Wine Bar – Chorzów)
Foto: Radosław Kaźmierczak/Ultramaryna
za Pasztet z gęsich wątróbek aromatyzowany trawą żubrową, mus jabłkowy, galaretka z żubrówki, tost z chleba kresowego
 
 
 
2 miejsce – ex equo 2 przepisy
 
Aleksander Baron (Solec 44 – Warszawa)
– za Gryczane kluski kładzione w esencji z wędzonych korpusów gęsich, gęsie żołądki i serca, żółtko gęsiego jaja, rukiew wodna
 
 
Dominik Duraj (Wodna Wieża – Pszczyna)
– za Gęsie żołądki, puree z topinamburu, salsefia sous vide, łuskwiak nameko
 
3 miejsce
 
Przemysław Bliski (Bread & Milk – Wadowice)
– za żołądki gęsie, czosnek na słodko i chrupiący orkisz
 

<< powrót